«Имин сыйфатлы юллар» милли проекты кысаларында Түбән Каманың Корабельная урамына капиталь ремонт ясалачак

2024 елның 15 апреле, дүшәмбе

«Имин сыйфатлы юллар» милли проекты кысаларында агымдагы елда Татарстан Республикасы Түбән Кама муниципаль районы Түбән Кама шәһәрендә корабль урамына (боҗрасыннан Студентлар урамы - Корабельная урамы Вокзал урамы - Корабельная урамы боҗрасына кадәр) капиталь ремонт ясалачак.

Ремонтлана торган участокның озынлыгы 1500 м тәшкил итәчәк. Финанслауның гомуми күләме төбәк бюджетыннан 288 млн. сум.

Участокта башкарылачак:
- вак ташлы-мастик асфальт-бетоннан өске катлам белән булган асфальт-бетон япманы ремонтлау;
- яктылыкны кире кайтара торган яңа юл билгеләре урнаштыру.

Участокта башкарылачак:
- яктылыкны кире кайтара торган яңа юл билгеләре урнаштыру.

Корабельная урамы куаклыкка терәлеп тора. Моннан крестьян-лашманнар әзерләгәннәр, алып киткәннәр, урманны Кама буйлап агызганнар яки атларда Казан верфына алып барганнар, анда Петр I боерыгы буенча кораблар төзегәннәр. Нәкъ менә шушы урманны И.И. Шишкин 1898 елда Алабуга янындагы Афанасов чокыры буйлап «Кораблар куаклыгы» картинасында сурәтли.