«Имин сыйфатлы юллар» милли проекты кысаларында Советлар Союзы Герое Константин Заслонов хөрмәтенә аталган урам ремонтланачак

2024 елның 27 марты, чәршәмбе

«Имин сыйфатлы юллар» милли проекты кысаларында агымдагы елда Казанның Вахитов районында Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 79 еллыгына багышланган Заслонов урамына (Калуга торак массивы) ремонт ясалачак.

Заслонов урамы Советлар Союзы Герое, Бөек Ватан сугышы елларында Белоруссиядә партизан хәрәкәтен оештыручыларның һәм җитәкчеләренең берсе Константин Сергеевич Заслонов хөрмәтенә аталган.

Ремонтлана торган участокның озынлыгы 280 метр тәшкил итәчәк.финанслауның гомуми күләме төбәк бюджетыннан 60 млн. сум.

Участокта башкарылачак:
- вак ташлы-мастик асфальт-бетоннан өске катлам белән булган асфальт-бетон япманы ремонтлау;
- яктылыкны кире кайтара торган яңа юл билгеләре урнаштыру.

Заслонов Константин Сергеевич (1910-1942), Бөек Ватан сугышы елларында Белоруссиядә партизан хәрәкәтен оештыручыларның һәм җитәкчеләренең берсе. 1910 елның 7 гыйнварында Осташков шәһәрендә эшче гаиләсендә туган. Техник белем алгач, Заслонов Орша шәһәрендә паровоз депосы начальнигы булып эшли.

Бөек Ватан сугышы башланганнан бирле Көнбатыш фронт гаскәрләрен ташуны тәэмин итүдә, көнчыгышка кешеләр һәм завод җиһазларын эвакуацияләүдә катнаша. 1941 елның көзендә, оршаны фашистлар басып алганнан соң, Заслонов инициативасы белән тимер юлчылар партизан отряды төзелә.

Партизан хәрәкәте җитәкчелеге штабы күрсәтмәсе буенча пәрдәләр хезмәт биржасында теркәлә. Тимер юл белгечләренә бик мохтаҗ булган немецлар аны шул ук Орша паровоз депосы начальнигы итеп билгелиләр. Фашист оккупациясенең авыр шартларында, гестапо тарафыннан көчсез контрольдә тотылганда, Заслонов җитәкчелегендәге патриотлар Төркеме оста оештырылган диверсияләр белән паровоз паркын һәм Орша станциясенең бөтен тимер юл узелын параличлый.

3 ай эчендә Заслонов Төркеме 98 поезд һәлакәте үткәрә, 150 паровоз сафтан чыгарыла. Заслоновның яшерен эшчәнлеге гестапога билгеле булгач, ул урманнарга качып китә, анда вак партизан отрядларын берләштерә һәм 1942 елның февраль ахырында Орша партизан бригадасы командиры була. Заслоновның партизан бригадасы Белоруссиянең күп районнарында уңышлы рейд сугышлары алып бара. Фашистлар партизаннар белән көрәшү өчен бу районнарда фронттан 3 пехота дивизиясен төшерәләр. Заслоновны тоткарлау яки үтерү өчен югары бүләк билгеләнгән.

Константин Заслонов 1942 елның 14 ноябрендә сугышта батырларча һәлак була.
Орша шәһәрендәге паровоз депосына аның исеме бирелгән, "Константин Заслонов" пьесасы язылган, шул ук исемдәге фильм төшерелгән. Константин Заслоновка үлгәннән соң Советлар Союзы Герое исеме бирелә.