ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгында «Автомобиль, тимер юл һәм Габдулла Тукай исемендәге «Казан» халыкара аэропортындагы вәзгыять турында» турында киңәшмә узды

2024 елның 21 гыйнвары, якшәмбе

Бүген, 21 гыйнварда, ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгында «Автомобиль, тимер юл һәм Габдулла Тукай исемендәге «Казан» халыкара аэропортындагы вәзгыять турында» киңәшмә узды.

Татарстандагы төбәк юлларында 18 сәгатьтән йөк транспорты һәм автобуслар хәрәкәтенә чикләүләр алынды. Бу хакта «Главтатдортранс» ДКУ директоры урынбасары Зөлфәт Ханмурзин хәбәр итте.

«Юллар азмы-күпме канәгатьләнерлек хәлдә, кар туктады. Әмма республиканың көнчыгыш өлешендә көчле җил өстенлек итә, буран бара», – дип сөйләде ул.

Ханмурзин өстәп әйткәнчә, әлегә 15 райондагы 41 торак пунктта хәрәкәт кыенлаша. «Иртәнге якта барлык торак пунктлар да юл белән тәэмин ителсен һәм барлык юллар да ачык булсын», – дип ассызыклады ул.

Докладчы сүзләренчә, хәзер республикада төбәк юлларында 480 берәмлек техника җәлеп ителгән.

«Главтатдортранса» ДКУ балансында 13,5 меңгә якын төбәк юлы бар. Алар район үзәкләрен Казан, Чаллы һәм Әлмәт белән бәйли.

«М7 автомобиль юлы җиңел автомобильләр өчен ачык. 18 сәгатьтән ул йөк транспорты һәм автобуслар өчен ачык булачак, чөнки явым — төшем беткән, юллар да даими контроль астында», - диде идарә башлыгы урынбасары-ТР буенча Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ идарәсенең техник күзәтчелек һәм теркәү-имтихан эшләре бүлеге башлыгы Дамир Бикмөхәммәтов.

Бикмөхәммәтов искәрткәнчә, Татарстанда кар күп булу сәбәпле, региональ һәм федераль юлларда йөк автомобильләре һәм автобуслар хәрәкәтен чикләү турында карар кабул ителде.

«М7, М5 һәм М12 барлык транспорт чаралары буенча чикләүләр кертелде», — дип билгеләп үтте ул.

Шул ук вакытта, спикер сүзләренчә, барлык чикләүләр бетерелгәннән соң да Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ Идарәсе һәм юл хезмәтләре хезмәткәрләре тәүлек әйләнәсе федераль һәм региональ юлларда булачак.

Татарстанда ябык яки юл хәрәкәте кыен булган 41 торак пункт кала. Әмма 22 гыйнварда иртәнге 7 гә кадәр аларның яртысында булса да штат режимында хәрәкәт башлау планлаштырыла. Бу хакта «Главтатдортранс» ДКУ директоры урынбасары Зөлфәт Ханмурзин хәбәр итте.

«Кар туктый. Әмма Балтач, Кукмара, Мамадыш, Чирмешән, Аксубай районнарында буран бик көчле», – дип сөйләде ул.

Татарстанда М-12 «Восток» трассасы буенча барлык транспорт төрләре өчен тулы хәрәкәтне 21.00 сәгатьтә ачу планлаштырыла. Бу хакта М-12 «Восток» проект офисының баш инженеры Дмитрий Костин хәбәр итте.

«Бәлки, без иртәрәк ачарбыз. Йөк һәм җиңел автомобильләр өчен бер полоса буенча хәрәкәт ачылачак. Анда хәзер трафик аз. Мин бер полосаны җиңәрләр дип уйлыйм», – диде ул.

Аның сүзләренчә, трасса инде тулаем алганда канәгатьләнерлек хәлдә, юлны кардан чистарту дәвам итә.

Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы хезмәткәрләре көчәйтелгән режимда М-12 трассасында эшлиләр, дип өстәде ТР буенча Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының кризиска каршы идарә буенча Баш Идарәсе башлыгы урынбасары Игорь Драгунов.

Ул билгеләп үткәнчә, Олы Кайбыч авылы янындагы автомобиль юлының 722 км -. 20 кеше сыйдырышлы «Ковчег» палаткасы базасында мобиль җылыту пункты җәелдерелгән.

«Буксирлау өчен югары үтә торган автомобиль һәм кар машинасы кулланылган. Бер тәүлек эчендә ярдәм сорап 40 кеше мөрәҗәгать итте», - дип ассызыклады ул.

«Волга-Вятскуправтодор» ФКУ начальнигы Илдар Минһаҗев Татарстанда федераль юллардагы вәзгыять контрольдә тотыла, Барлык килеп туган мәсьәләләр оператив хәл ителә, дип ышандырды.

«РЖД» ААҖ филиалының Казан территориаль идарәсе буенча дәүләт тимер юллары начальнигы урынбасары Александр Черемнов шулай ук хәлнең контрольдә булуын белдерде. Әмма тимер юлга якынлашканда бик күп кар ява, һәм аны җыештырырга кирәк, дип билгеләп үтте ул.

Киңәшмә ахырында ТР Транспорт һәм юл хуҗалыгы министрлыгы башлыгы Фәрит Хәнифов җыелган кешеләрдән юлларда барлыкка килгән барлык очракларга оператив рәвештә җавап бирүләрен дәвам итүләрен сорады.

«Миңа кешеләрнең Чаллыдан Казанга җиңел машинада килүләре турында сөйләделәр. Вяткага кадәр һәм аннан соң катлаулы участок диләр. Бу өлештә безгә эшне көчәйтергә кирәк», - дип нәтиҗә ясады ул.